MMC Mielomeningocelė
Vaikų diagnostikos, gydymo ir stebėjimo
rekomendacijos
MMC
Apie > Įvadas

Įvadas

Šių rekomendacijų tikslas – suteikti šeimos gydytojams ir kitiems specialistams žinių apie mielomeningocelę (MMC), rekomenduojamus vaikų, turinčių MMC, vertinimo, gydymo bei abilitacijos metodus. Tokiu būdu norime padėti vaikams, turintiems MMC, gauti savalaikes ir geresnės kokybės sveikatos priežiūros paslaugas.

Mielomeningocelė – vienas iš dažniau pasitaikančių nervinio vamzdelio raidos defektų. Šis defektas susiformuoja ketvirtą nėštumo savaitę ir gali būti nustatomas nėštumo metu arba naujagimiui gimus.

Per pastaruosius 4 dešimtmečius dėl skubiai atliekamų defekto uždarymo operacijų, ankstyvo hidrocefalijos nuosrūvių suformavimo, plačiai taikomų šlapimo organų funkcijos tyrimų ir adekvataus gydymo pacientų, turinčių mielomeningocelę, išgyvenamumas padidėjo nuo 50 iki 94% (Bowman RM ir kt.2001, Oakeshott P, Hunt GM 2003, Davis BE ir kt. 2005).

Vaikų, turinčių mielomeningocelę, sveikata ir gyvenimo pilnatvė priklauso ne tik nuo nugaros smegenų pažeidimo lygio, apimties ir lydinčių būklių, tačiau ir nuo medicininės priežiūros, jiems augant. Šiems pacientams būdingos tam tikros būklės ir ligos, todėl jiems reikalingi papildomi tyrimai, skriningas ankstyvai šių ligų diagnostikai bei komplikacijų išvengimui.

Anatominiai apibrėžimai

Spina bifida (įskilasis stuburas) – tai įgimti stuburo slankstelių lankų defektai.

Spina bifida klasifikuojama:

  • spina bifida aperta (atviras įskilas stuburas su plyšiu, nepridengtu odos),
  • spina bifida occulta (įskilas stuburas su odos danga, tačiau virš jo gali būti stigmuota oda – hemangioma, hipertrichozė, odos išaugos ir pan.),
  • spina bifida cystica (įvairaus laipsnio smegenų dangalų bei substancijos prasiveržimas).

Iš visų spina bifida cystica vadinamų defektų 95% sudaro mielomeningocelės ir 5% - meningocelės.

Meningocelė – pro stuburo kauliniame karkase esantį defektą prasiveržę smegenų dangalai.

Mielomeningocelė (MMC) - pro stuburo kauliniame karkase esantį defektą prasiveržę smegenų dangalai ir nugaros smegenys.

pav1
(iliustracija iš www.ecommunity.com/health/index.aspx?pageid=P02624)